A Zenekaraván, a PIROS ORR Bohócdoktorok interaktív színházi előadása. Gyógypedagógiai intézményekben látogatjuk meg a gyerekeket, ahol a megszokott környezetükben és csoporttársaikkal, tanáraikkal együtt vehetnek részt az előadáson.
A program gyógypedagógusok bevonásával készült, hogy a halmozottan sérült kicsik igényeihez, a megszokottól eltérő érzékeléséhez kapcsolódva adjon igazi élményt. A sérült gyerekek kommunikációs nyitottsága és lehetőségei nagyon különbözőek, ezért a Zenekaraván bohócai nem a beszédre helyezik a hangsúlyt, hanem zenével, ritmussal, testbeszéddel, és érzékszervi ingerekkel kommunikálnak. Az egyszerű történet és az érzékeny, improvizatív játék lehetővé teszi, hogy a gyerekek aktívan részt vegyenek a játékban, és egyéni igényeik szerint kapjanak elegendő időt a megtapasztalásra, az élményre. Ez a különleges előadás ezekkel a különleges gyerekekkel együtt születik meg. Együtt zenélünk és éneklünk, együtt játszunk és együtt teremtjük meg azt a fantáziavilágot, ami a találkozás után még sokáig átölelve tart.
Szeptembertől ezekben a különleges intézményekben is becsengetnek, és jó lenne, ha új turnéra indulhatnánk, hogy a fővárostól távolabb élő gyerekek iskoláiba, óvodáiba is elvigyük a Zenekaravánt.
Gerle Andrea (Dr. Tuba Rózsa) a kezdetek óta a Zenekaraván háromfős kis csapatának állandó tagja, így számos megható emléket őriz az elmúlt évtized turnéiról.
„Sok-sok különleges pillanat és hangulat emléke villan fel bennem. Ahogy megváltozik a gyerekek arca, amikor a nevüket megénekeljük, kinyílik, fénnyel telik meg a tekintetük, vagy éppen szégyenlős zavarban ismeri föl valaki, hogy most róla szól a dal, esetleg büszkén kihúzza magát, mint egy király, aki porondra lép. – Végtelen és feltétlen bizalom, mélyen megható és megindító.
Eszembe jut, ahogy valaki a csoportból a búcsú vonulásunkat a kezével formált távcsőből nézi, majd a többiek csatlakoznak, az egész kis nézőtér hirtelen hatalmas lelátóvá válik. Szól az elköszönő dal, középen három fura vándor, a többiek a »lelátóról távcsövön« nézik. – Elképesztő szabad fantáziavilág és kreativitás, a legvalódibb színház.
Ez az egész, a világ
Látom a hallássérült kislányt, amint a harmonikához érinti arcát, átjárja a rezgés és belemerül az élménybe. Vagy ahogy az autista kisfiú az óriás kék anyag alatt hirtelen úszni kezd, többen csatlakoznak, egy teljes tengeralatti világ bontakozik ki, majd megpihenünk mind, a kék ég alatt. – Hihetetlenül intim, bensőséges pillanatok.
Amikor 10 évvel ezelőtt elkezdtük játszani a Zenekaravánt, egy teljesen új helyzetbe csöppentünk: a kórházból a fejlesztő-nevelő oktatás világába. Mindez egy nagyon frissítő, inspiratív utazássá vált, ami a mai napig tart. Minket is érzékenyebbé tett, lelassított, segített jól figyelni és befészkelődni a jelen pillanatba, és megtanultuk, hogy ez az egész, a világ, egy szivárványszerű spektrum, amin így-vagy úgy, emerről vagy amonnan, de mindannyian rajta vagyunk.”
Támogasd Te is Zenekaraván programunkat, hogy a PIROS ORR Bohócdoktorok a 2024/2025. tanévben is országjáró turnéra indulhassanak!
A Zenekaraván pontosan arról szól, ami a földi életünk, csak kicsiben. Találkozunk, megismerkedünk, felfedezünk együtt, közös élményeink vannak, majd elköszönünk és távozunk. Belépéskor kinyitjuk az ajtót, az előadás során a kulcsokkal kinyitjuk a ládát és a bőröndöt, de távozáskor már nem zárjuk vissza, csak becsukjuk és az ajtót is nyitva hagyjuk magunk mögött. Nem zárjuk le, nem tesszük emlékké, csak hagyjuk, hogy ott maradjon a térben. Ez az emberi találkozások egyik legszebb szimbolikája.
Célunk, hogy összegyűjtsünk 1 500 000 forint támogatást, amiből ősszel 2 turnéra indul a PIROS ORR Zenekaraván. Egy turné alkalmával 8 interaktív előadást játszunk gyógypedagógiai intézményekben, amelyen sérült gyerekek vesznek részt.
Köszönjük a támogatást!
1. Adományozás gyakorisága:
Egyszeri adományoddal sokat segíthetsz abban, hogy elérjük a kitűzött célt és országos turnéra indulhasson a Zenekaraván.
Havi rendszeres adományozással hosszútávon is támogathatod a munkánkat és hozzájárulhatsz a bohócdoktorok heti rendszerességű kórházi látogatásaihoz is.
2. Fizetési mód:
3. Adomány összege:
Szabóné Torda Csilla osztályvezető pedagógusként 15 éve foglalkozik súlyosan halmozottan sérült gyermekekkel a martonvásári Pápay Ágoston Általános Iskolában. Munkájuk során folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket, amikkel leginkább tudnak kapcsolódni a diákokkal. Mivel ezek a gyermekek erősen akadályoztatva vannak, nem igen találtak módot arra, hogy a művészetekkel, a színház világával közelebbről is megismertessék őket. Mígnem egy nap Csilla hallott az épp akkor indult Zenekaravánról … Ennek épp tíz éve, azóta már öt alkalommal látogatta meg őket három fős utazó társulatunk, hogy együtt keressék a kulcsot, ami a hangszereket rejtő bőröndöt nyitja, együtt énekeljenek, táncoljanak, merüljenek a tenger mélyére és szárnyaljanak a kék ég alatt.
„Első alkalommal még semmit nem tudtunk arról, mire számíthatunk. Kíváncsian vártuk, milyen élmény lesz a gyerekeknek, egyáltalán hogyan fognak
tudni részt venni benne, de fantasztikusan jól reagáltak, értették a játékot és teljesen bevonódtak. Megindító volt az egész, hol nevettünk, hol sírtunk. Amikor véget ért az előadás, percekig nem tudtunk kimenni a teremből, csak ültünk és néztünk magunk elé mosolyogva” – emlékszik vissza Csilla.